Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

LÛGAT365

Herkese merhabalar, ilk yazımı paylaşmadan önce hangi postla başlamam gerektiğine  karar vermekte aslında çok zorlandım. Hem şu geçirdiğimiz son günler hem de nasıl başlarsan öyle gidermiş mantığıyla bazı güzel kelimeleri yani Lûgat365 ile başlamaya karar verdim.

Proje yaklaşık yedi ay öncesine dayanıyor. Lûgat365′ in can bulması, Banu ve Onur Ertuğrul çiftinin bazı kelimelerin diğerlerine göre daha güzel, gündelik yaşantımızın gereksinimlerinden uzak, bugünün ideolojilerinden muaf, başka başka dertleri, türlü türlü hikâyesi olan, derinlerde gizlenip kalmış olduğunun farkına varmalarıyla başlamış.FullSizeRender (2)

” Globalleşen dünyanın, yeniden hiyerogliflere dönüşümünün arifesinde, son bir sunî teneffüs bizimkisi. ”

 

Bu farkındalığın ardından Lûgat365 adıyla sosyal medya hesapları üzerinden her gün bir kelimeyi, anlamını ve kökenini kullanımlarıyla birlikte paylaşmaya başlamışlar.

365 kelimeye ulaşınca bitirmeye söz vermişler.

Böylelikle geçen bir yıl zarfında Lûgat365 unutulmaya yüz tutmuş en derin kelimeleri gün yüzüne çıkartmakla kalmamış bazı kelimelerin çok güzel olduğunu ve aslında kelimeler varken emojilere  pek de ihtiyaç olmadığının  vurgusunu yapmışlar.

Bu projeyi gerçekleştirirken o kadar çok şeyden ilham almışlar ki kelimeler sokaklarda, çantalarda, bardaklarda, posterlerde ve kitap olarak hayatımızda yerini almaya hazırlanmış.

Benden size ufak mı ufak bir tavsiye, yolunuz Galata’ ya düşerse bazı güzel kelimeleri ziyaret etmeden geri dönmeyin. O küçücük dükkâna koskoca bir dünya sığdırmışlar.

Belki de sizin söyleyemediklerinizi tek celsede anlatacak kelimeniz ile karşılaşırsınız.

Belki de aslında çok güzel bir edebiyatçı olacaksınız ve ilhamınız olacak kelimeler Lûgat365′ de bekliyordur sizi.

Kim bilir…

Ben kendi adıma, unutulanları hatırlatıp, güzel kelimeleri tekrar günümüze taşıyan, ve cümlelerimize farklı bir soluk kazandırma şansı veren Banu ve Onur Ertuğrul çiftine çok teşekkür ederim. FullSizeRender (4)

”Velhâsıl, kelimeler bazen feryâdımız, bazen sitemimiz, bazen de isyânımız oldu. ”

 

Sürç-i lisan ettiysem affola…

Lûgat365instagram GKDinstagram

Lûgat365 ürünleri