Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Malcolm Gladwell – Outliers

Herkese merhabalar,

Bugün ki yazımda, dünyanın en önemli konuşmacı ve yazarları arasında gösterilen, yazdığı kitaplarla çok satanlar listesinde birinci olmuş Malcolm Gladwell ve kitabı Outliers’ den bahsedeceğim.41h5QL0vVEL

2005 yılında Times dergisi tarafından dünyanın et etkili 100 kişisinden biri olarak tanımlanan iş dünyasının dahi çocuğu Malcolm Gladwell. Outliers yani Çizginin Dışındakiler olarak Türkçe’ ye çevrilen kitabını 2008 yılında yayınlamıştır.

Gladwell’ i üç yıl önce TED’ de Outliers kitabı üzerine yaptığı konuşmasında keşfetmiştim. Daha sonra Outliers kitabını edinmeye karar verdim. Kitap başarı üzerine kaleme alınmış. İlk olarak sıradan bir kişisel gelişim kitabı olduğu kanısına kapılabilirsiniz. Tabi bu kitabı elinize alana kadar herhangi bir araştırma yapmamışsanız. Eğer benim gibi bir araştırma yaptıysanız, büyük bir merakla kitabı okumak isteyeceksiniz. Gladwell kitabında başarının hikayesini anlatmak adına bir çok tanınmış isme kitabında yer veriyor. Ama sadece doğdukları, büyüdükleri yerleri veya mezun oldukları okulları ele alarak bunu yapmıyor. Zaten kitabı diğerlerinden ayıran ve daha başarılı kılan da bu özelliği. Gladwell kitabında anlattığı başarı hikayelerini hafife alınmayacak kadar sağlam istatistikler ve tezlerle destekliyor. Gladwell’ in iddiasına göre bir konuda en iyi olmak için sadece çalışmak yeterli değil bunun yanında şansın da sizinle olması gerekiyor. Bununla da bitmiyor, bulunduğunuz coğrafi bölge, sosyal çevreniz bile bu alanda büyük bir role sahip olabilir. Çok basit gibi gözükse de kitapta verilen örneklerle çok daha etkileyici ve gerçekçi bir hal alıyor.

Yazarın ısrarcı olduğu noktalardan bir tanesi ise 10000 saat kavramı. Başarmanın kolay olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Ama başarının bizim için tek bir nedeni olur. Bunun adı ya çok çalışmaktır  ya yetenektir ya sosyal şartlardır ya da maddiyat ve en son olarak şans olabilir. Kitapta, işte tüm bunların hepsini harmanlayarak bizi şaşırtıyor Gladwell.

Kitabın bu gidişatının  olduğu kadar sonucunun da sizi oldukça şaşırtacağına eminim. Başarının hikayesini merak edenler için okumalarını tavsiye edebileceğim kitaplardan bir tanesi.  Umarım sizin için de faydalı bir kitap olur.

MalcolmGladwellTEDKonuşması