Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Parfume: The Story of A Murderer

Herkese merhabalar, hafta sonuna güzel bir giriş yapmak isteyenler için ve tabi ki kendim için harika bir film seçtim Parfume. Her ne kadar ben daha önce izlemiş olsam da, hala filmin ne kadar iyi yapım olduğunu her konusu açıldığında vurgularım.

45765_bc

2006 yılında beğeniye sunulan filmin yönetmenliğini Tom Tykwer üstlenmiş. Kitaptan uyarlanan film, kitabın okuyucuları tarafından çok büyük bir merakla beklenmiş. Aslına bakarsanız yönetmen Tykwer, elini taşın altına koymuş da denilebilir. Okuyucular kitabında etkisiyle çok büyük bir beklenti içine girmiş kimisi ise o kitabının filminin, kitap kadar başarılı olmayacağını düşünmüş.

Peki, bu görüşlere ve ön yargılara sebep olan bu film neden bir baş yapıt olarak gösteriliyor. İşte konunun en güzel kısmına geldik. En başta da belittiğim gibi Parfume: The Story of A Murderer adlı kitaptan uyarlanan filmimizin konusu 18. yüzyılda Fransa’da geçiyor. Ortaçağ Avrupa’ sının karanlık yüzünü de bize gösteren film de kahramanımız Jean’ in ölü doğduğu düşünülmesiyle annesi tarafından çöplüğe atılmasıyla, oradan yetimhanede büyüyüp tabakhanede çalışmaya başlamasıyla birlikte konuda can bulmaya başlar. Olağanüstü bir koku yeteneğine sahip olan ve bunun bilincinde olan Jean, tabakhaneden kurtulup dönemin parfüm endrüstiri liderlerinden Baldini’ yi bu yeteneğe sahip olduğuna dair ikna eder ve yanında çalışmaya başlar.

Le parfum histoire d'un meurtrier Perfume : the Story of a murderer 2006 real : Tom Tykwer Ben Wishaw COLLECTION CHRISTOPHEL

Her şeyin kokusunu duymaktan ziyade onu büyüleyen kokuları hapsetmek isteyen Jean, Baldini’ den yöntemleri öğrenmek için kolları sıvar. Tüm bunların yanında Jean’ in hapsetmek istediği kokular arasında kokusunun büyüsüne kapıldığı genç kadınlarda vardır. Hikayenin can alıcı kısmı da böyle başlar. Jean’ in cinayetleri engellenemez bir hal almıştır. Jean on üç koku şişesini doldurma hedefine ulaşmak için on üçüncü güzel kurbanını da seçmiştir. Ama bu kurban diğerleri kadar kolay olmayacaktır.

arts-graphics-film_1190044a

Sanırım bu kadar ayrıntı yeterli olur 🙂 Heyecanını kaybetmemesi için sadece ” izleyin ” demekle yetinmek istiyorum aslında. Filmin gidişatı bir yana dursun , bugüne kadar benzerine rastlanmamış bir final sahnesine de sahiptir.

Daha ne söylemeli eminim uzun süre etkisini yaşayacağınız bir film olacak. Bu arada Jean’ ın yani Ben Whishaw ‘ nın  müthiş  oyunculuğunu da unutmamak gerek.

Herkese iyi seyirler şimdiden 🙂