Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Fotoğraf Kokan Adam & Aşkla Gez

Herkese günaydın, sanırım son günlerin en eğlenceli söyleşisini yaptım.

Enerjisi çok yüksek iki insan olduklarını tahmin ediyordum ama bu kadarını beklemiyordum. Fotoğraf kokan adam ve aşkla gez ismi altında instagramda hem gezdikleri yerlerin fotoğraflarını paylaşıp hem de kendileri hakkında merak edilen ufak soruları cevaplıyorlardı.

Bende bu merakı biraz olsun gidermek için bu çiftle buluştum. Amacım ufak bir röportajdı ama sanırım iki güzel fotoğrafçı arkadaşım oldu. 🙂

Söyleşiye geçmeden önce ufak bir noktaya değinmek istiyorum. Sizin de bildiğiniz gibi çiftimiz yüzlerini göstermiyor ve isimlerini kullanmıyorlar. Bu nedenle bende onların bu kararına saygı duyarak yazımı paylaşırken, onların tercihi üzerine Aşkla gez için ” Satürn ”, Fotoğraf kokan adam için ise ” Jüpiter” ismini kullanacağım.

Hadi şu sohbetin tadını çıkartın 🙂

 • Nasıl karar karar verdiniz  böyle bir yolculuğa çıkmaya?

Jüpiter: Aslında hep aklımdaydı. Gezmeyi hep çok sevdim. Belki de en büyük teşvik babamın beni on yaşındayken cebime para koyup, tek başıma Elazığ’ a göndermesiyle başlamış olabilir. Daha sonra okul hayatı, iş hayatı derken zaten bunalmıştım bunun üstüne yaşadığım kötü olaylar da vesile oldu diyebiliriz.
Satürn: Benim hep çok istediğim bir şeydi kamp yapmak, gezmek, zaten birçok ülkeye de gittim.
Daha sonra Fotoğraf kokan adamı bulunca da birçok hayalim gerçekleşmiş oldu 🙂

 • Bu kötü olayların seni sürüklediğini bazen paylaşımlarında da vurguluyorsun çok ayrıntıya girmek istemiyorum ama nedir bu kadar kötü dediğin olaylar?

Jüpiter: On yıl içerisinde çok yakın arkadaşlarımı kaybettim ve bunlar beni oldukça sarstı.

kalbimizdedugunvar-1

 • Peki, güzel şeylerden bahsedeceğiz bugün 🙂 Ne iş yapıyordunuz daha önce?

Satürn: Ben adalet mezunuyum, hukuk bürosunda çalışıyordum.

Jüpiter: Bende lojistik müdürüydüm. 🙂

 • İkinizin de gayet güzel işleri varmış şimdi nasıl geçiminizi sağlıyorsunuz. Baba parası yediğinizi  düşünenler var ama ben Jüpiter’ in bir paylaşımında günü birlik işlerde çalıştığını okumuştum. Zor olmuyor mu?

Jüpiter: Evet, ısrarla baba parası yediğimizi düşünenler var. Ama böyle bir şey yok baba parası yemiyoruz. Hatta kardeşimin üniversite masraflarını ben karşıladım. Bazen denk geldiğim ufak restoranlarda günlük elli ya da yüz liraya çalıştım. Allah razı olsun karşılığında fazlasını verenlerde oluyor 🙂

Satürn: Bende baba parası yemiyorum 🙂 Hatta aileme olabildiğince destek oluyorum bende. Zaten düğün çekimlerimizden kazandıklarımızla idare ediyoruz.

 • Sponsorluk düşünüyor musunuz ya da var mı ?

Jüpiter: Şu an sponsorluk için çok erken ama kamp malzemeleri için Kutupayısı ile çalışıyoruz.

 • Bildiğim kadarıyla düğün çekimleriniz de oldukça yoğun oluyor ? Bu çekimler için normal ulaşım yolunu kullanıyor musunuz?

Jüpiter: Hayır yine otostopla gidiyoruz.

IMG_20160712_132022

 • Peki, hiç tedirgin olmuyor musunuz geç kalmaktan veya başka bir aksilikten sonuçta araç denk gelmeyebilir. Sizi almayabilir.

Jüpiter: Öyle bir sorun yaşamadık şimdiye kadar ama şöyle bir şey var artık otostop güzergahlarını çok iyi biliyorum.  Eğer çok acelemiz varsa gideceğimiz şehrin adını kartona yazıyoruz.

Snapchat-4529314761788822608-01

 • Satürn daha çok yeni ama senin yılın dolmuş. Başına gelen unutamadığın bir anın var mı ?

Jüpiter: Sanırım Urfa’ ya gideceğim zaten siyah bir Porche’ un beni alması ve neredeyse on gün saray gibi evlerinde ağırlaması derim. Çok güzel ilgilendiler benimle bunu hiç unutmam.

 • Yola çıkarken aklında insatagram hesabı açıp paylaşımlar yapmak var mıydı ?

Jüpiter: Yoktu. Ama şahsi hesabımdan yaptığım paylaşımlar sonucu blog açmam istendi. Blog benim için hem çok zaman hem de çok ayrıntı isteyen bir şey olacaktı. Bende böyle ilerlemeyi tercih ettim.

IMG_9789z

 • Gelelim en eğlenceli kısma, nasıl tanıştınız? Bunu kızlar anlatmalı bence 🙂

Satürn : Tabi zevkle 🙂 Aslında iki yıl önce fotoğrafçı arkadaşlarla toplanmaya karar vermiştik. Orada bir selamlaşmamız olduğunu söylüyor Jüpiter ama ben hatırlamıyorum. Sadece sosyal medyada ortak arkadaşlarımız vardı, etiketlendiği fotoğraflarda görüyordum.

İki yıl sonra da ikimizin aynı yerde düğün çekimi varmış orada karşılaştık. Yanımda da yine ortak arkadaşımız vardı. Tanıştırdı bizi ve orada enerjisi falan çok hoşuma gitmişti. Aslında ikimizde o an birbirimizden çok hoşlanmıştık. 🙂 Daha sonra sosyal medyada bir fotoğraflarımı beğendi. Bende hazır o beğenmişken, arkadaşlık isteği yollayayım dedim.

Jüpiter:  O yürüdü ben koşayım demiş 🙂

Evet biraz öyle oldu ama daha sonra Fotoğraf kokan hesabını falan gezdim paylaştkları, yazdığı şeyler… Yani beni yazdıkları, tarzı, bakış açısı çok etkilemişti. Bende kamp olayına çok sıcak baktığım için iletişime geçtim ama Ramazan ayına denk gelmişti ve sonrasında katılabileceğimi söyledim.

10 Haziran’ da bana kamp eşyaları almak için buluştuk. Ama ortada hala bir şey yoktu. Sonra ilk kampımızı yapmak için Ağva’ ya gittik. Otostop çektiğimiz araçtakiler bize sevgili misiniz diye sorduklarında ,ben ” hayır ” dedim.

Jüpiter: Ben evet diye bağırmıştım. 🙂

Bende daha bana bir teklif gelmedi dedim ama bunu söylerken Jüpiter’in omzunda yatıyorum. İnsanlar normal olarak soruyorlardı. Benim üniversiteden beri hayatımda kimse yok çok da istemiyordum ama Jüpiter’ e karşı öyle bir çekim vardı ki ilk günden el ele tutuşacak moddaydık. Sonra kamptaydık, bizim kampta çok romantik anlarımız oluyor böyle yıldızların altında falan 🙂 Onun da etkisiyle sanırım birbirimize aşk ile ilgili şeyler sormaya başladık. İkimizde aşık olmak istiyorduk ve birbirimizden hoşlandığımızda gayet açıktı 🙂 Ertesi gün sevgili olduk 🙂

IMG_20160713_221049

 • Peki en çok merak ettiğim konuyu sormak istiyorum. Kıskanmıyor musun? Sonuçta farklı yorumlr yapan ya da mesaj gönderenler bile oluyordur.

Satürn: Buradan herkese söylüyorum. Asılmayın sevgilime !!! 🙂 Şakayı bir yana bırakırsak ilk üç hafta kafayı yemiştim neredeyse yorumlara ve mesajlara bakmaktan ama üç hafta sonra alıştım. Çünkü o güveni ve sevgiyi bana hissettirdi.

 • Var mı bu konuyla ilgili  bir hikayeniz?

Jüpiter : Daha dört hafta olmuştu sanırım birlikte fotoğrafımızı yayınladığım, bir mesaj geldi ve şöyle yazıyordu; Daha önce sırtına aşık olan kimse oldu mu?

 • Birinin sırtına aşık olmak …! 🙂 Cevap verdin mi ?

Jüpiter: İkimizin fotoğrafını yarım bir şekilde çekip, her zerreme aşık olan biri var dedim 🙂

( Burada da kırmızı kocaman kalpler falan hayal edebilirsiniz 🙂

 • Peki yüzünüzü neden göstermiyorsunuz?

Jüpiter: Böyle başladım çünkü yüzümü gösterseydim amaç farklı olacaktı. Yaptığım işi gölgelemek istemedim açıkçası. Fotoğraflara kendimi eklememin sebebi; bakın tek başıma geziyorum, kendi fotoğrafımı çekiyorum. Bu arada fotoğraflarımızı tripotla ya da zamanlayıcı ile çekiyoruz.

 • Peki, bileklikler var birde onların hikayesi nedir?

Jüpiter: Bana vefat eden arkadaşımın hediyesiydi. Benim için manevi değeri çok fazla. Fotoğraflarda görüldü ve çok beğenildi. Bende hiç nir ticari amaç gütmeden yapıp gönderiyorum. Zaten birçok kez belirttim belirli bir fiyatı yok gönlünüzden ne koparsa diye.

PhotoGrid_1472112115473

 • Jüpiter ve Satürn ismi nereden geliyor?

Satürn: İkimizin de en çok sevdiği gezegenler. Jüpiter kolyesi de benim ona hediyemdi. 🙂

IMG_6409

 • Bir şarkınız var mı?

Satürn: Biz çok yorulduğumuz zaman  Ahmet Aslan’ dan, Geberiyoruuuuuummm , Geberiyorummmmm şarkısını söylüyoruz. 🙂

 • Peki, son sorum düğün ne zaman ?

Satürn: Sevgili olduğumuz tarihte düğünümüz olsun istiyorum ama Ramazan ayına denk geliyor. Ama bizim için özel bir tarih olsun istiyoruz.

Jüpiter: Daha önce gerçekleştirmek istediğimiz hayallerimiz var. Düğünümüz de çok özel ve farklı olsun istiyoruz.

Ben bu güze söyleşi için onlara çok teşekkür ediyorum. Aslında o kadar güzel hayalleri var ki maalesef hepsini yazamadım. Sürprizi kaçmasın değil mi 🙂 Umarım bütün hayallerini gerçekleştirirler ve bir ömür boyu bugün ki gibi  birbirlerinin mutluluk kaynağı olurlar.

FotoğrafKokanAdamInstagram AşklaGezInstagram