Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Lesley Hazleton – First Muslim ( İlk Müslüman )

Herkese merhabalar, ufak bir aradan sonra röportajları toparlarken bir yanda da yine paylaşılmayı bekleyen kitaplardan bir tanesi olan Lesley Hazleton – First Muslim ( İlk Müslüman )  kitabı hakkında yazmak istedim.

Hazleton’ ın kaleme aldığı bu kitabının içeriğine geçmeden önce hakkında ufak bilgiler paylaşmak istiyorum. 1945 doğumlu olan Hazleton, Amerika’ da yaşayan ve kendisini agnostik ( bilinmezcilik ) Yahudi olarak tanıtan bir gazeteci.

Kendisini bir TED konuşmasında keşfettim. Konuşmasına çok naif bir giriş yapmasının yanı sıra konuda oldukça ilgimi çekmişti. Omuzunda bir şalla başladığı konuşmasına, ön yargıları yıkma doğrultusunda devam etti. İzlemenizi özellikle istediğim için içerik hakkında çok fazla bilgi vermek istemiyorum. Çünkü kendisi keşfedilmeye ve bilinmeye değer bir gazeteci benim nazarımda.

Bu konuşmasından sonra bir kitabını mutlaka edinmem gerektiğini düşündüm ve araştırmalarım sonucunda Peygamberimizin biyografisini kaleme aldığı, First Muslim ( İlk Müslüman ) kitabı dikkatimi çekti. Aslında bana garip gelmesinin en garip noktası tam da bu. Çünkü daha önce böyle içten ve samimi bir anlatıma şahit olmamıştım. Sonuçta kendi inançlarına dair bir şeyi kaleme almıyordu ve bunun için oldukça yoğun bir araştırma içine girmişti. Kitapta ve konuşmalarında benim  normal olarak karşıladığım ama belki bazıları için garipsenebilecek tek konu peygamberimizin siyasi bir kişilik oluşu olabilir.

Uzun lafın kısası ben yine heyecanını kaçırmadan bu naif ve samimiyetini hissettiğim  kadını tanımanıza vesile olmayı çok isterim.

Yorumlarınızı merakla bekliyor olacağım.

LesleyHazletonTEDKonuması  FirstMuslimD&R