Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Recep Karaaslan – İstanbul’ um Olur Musun?

Herkese günaydın, bugün sizlerle Recep Karaaslan – İstanbul’ um Olur Musun? kitabı hakkında yaptığım söyleşiyi paylaşacağım.

Recep Bey bence şair olarak doğmuş. İzmit’ te yaşamış büyümüş ama İstanbul beyefendisi gibi bir havası var. Söyleşinin sonuna doğru kendisine biraz feminenlik yaptım ama her şeye rağmen çok eğlendiğim bunun yanı sıra yine güzel bir insan tanıdığım bir söyleşi oldu.

Daha yolun çok başında olduğunu söylemiştim. Bunu kendisi de her fırsatta dile getiriyor. Ufak bir gezinti yaparken instagram hesabına denk geldim ve kendisine bir söyleşi yapmayı teklif ettim. Sağ olsun incelikle kabul etti 🙂

Şimdi Recep Bey’le olan sahbete göz atalım. Umarım sizde benim kadar güzel vakit geçirirsiniz.

13714165_1776496585968019_2035135514_n

 • Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Mart 1989 İzmit doğumluyum. Ailemle birlikte İzmit’ te yaşıyorum. Liseden sonra birkaç özel firmada pazarlama departmanında çalıştıktan sonra KPSS sınavına hazırlandım ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ na atandım.

Çok duygusal biriyim. Balık burcuyum belki de bunun etkisi olabilir 🙂 Tam bir İstanbul aşığıyım sanırım kitabımın isminden de anlaşılıyor.

 • Kitap maceranız nasıl başladı?

Çocukluğumdan bugüne arkadaşlarım söylerdi. Hatta ilkokulda bir şiir yarışmasında birinci olmuştum. Belki de şiiri daha çok sevmemi ağlamış olabilir. Maceramın başlsması Ordu’ ya gittiğim yıl oldu. Yalnızlık, aile özlemi derken sürekli karalıyordum. Aklımda bunları kitap yapmak yoktu. Ordu’ dan döndüğümde karar verdim.

 • Kitapları birine ithafen mi yazdınız?

İlk kitabımı kimseye ithafen yazmadım aslında ikinci de pek sayılmaz ama 🙂 Sadece birine ” İstanbul’ um olur musun? ” diye bir teklifte bulunmuştum. Olmadı. Bende kitap olsun dedim. Elif Miktarı Aşk’ı da ilk çıkarttığım dönem annem Elif kim diye sormuştu 🙂

 • Sonuçta birine ithaf edilmiş.

Aslında sayılmaz isim olarak belki evet ama içerik olarak dikkat ederseniz ”güzel insan” diye bir söz kullandım. Yani bu aforizmaları okuyan insanlar illa bir sevgili olarak düşünmesin bu aileniz de arkadaşınız da olabilir.

 • Peki olumlu ya da olumsuz eleştiriler alıyor musunuz?

Evet. Tabi olumlu da oluyor olumsuz da.

 • Peki olumsuz eleştiriler ne yönde oluyor ?

Mesela bazı sözleri okuyanlar Twitter’ da ya da diğer sosyal mecralarda gördüğünü, herkesin yazabileceği şeyler olduğunu söylüyor. Tabi ki öyle, birçok insanın yazabileceği bir şey. Ama çalıntı olduğunu düşünenler için şunu söylemek istiyorum.  Mesela bunları yazarken bende birçok şairin kitabını okuyordum. O sırada onlardan etkilenmiş olabilirim. Herhangi bir kelime çok hoşuma gitmiştir. İlham kaynağı olarak kullanmış olabilirim. Kaldı ki bilinçaltınıza yerleşen şeyleri fark etmiyorsunuz. Sonuçta herkes birilerinden etkilenmiştir.

 • Anladım. Eleştirmek için eleştirmiyorum ama evet, Arapça harfler daha estetik gözüküyor ya da anlamsal olarak daha bir derinlik ve duygusallık katıyor ama ” elif ” harfi yeterince kullanılmadı mı ?:)

Evet daha önce bir kitapta daha kullanılmış ve büyük patlama olmuştu. Ama benim Elif ismine karşı bir sempatim var. Bu nedenle kullandım. Yani birçok insan hayatının insanın hayalini kurar, ben bu hayalin yanında birde ismi Elif olsun istedim hep. Eşim olmazsa kızımın adı olsun diye 🙂 Tabi bir elif miktarı denmesinin sebebi bir kişiye duyduğum ilginin kısa sürmesiydi.

 • Birde dikkatimi çeken bir konu daha var. Mesela bu tarz kitaplar çok fazla dikkat çekiyor aslında. İnsanlar sosyal medyada paylaşmak için yaratıcı bir şeyler arıyorlar ve kitaplar ve isimleri de buna yardımcı oluyor. Siz tanıtımınızda problem yaşadınız sanırım.

Aslında gerekli tanıtım yapılmadı. Bu birazda yayın evinin işiydi ama gereken yapılmadı. Örneğin, kitabım olması gereken birçok kitapçıda yok. Sadece online satışı mevcut ama buda birçok kişi için hoş değil çünkü insanlar kitabı istediği anda rafta göremeyince hevesi kaçabiliyor. Bende kendi çabalarımla bir şeyler yapıyorum. Gittiğim kafelere bırakıyorum.

 •  Bu kitapta her sözün başındaki ” güzel insan ” kim ?:)

Aslında okuyucu kimi isterse o. O düşünceyle ucu açık bir söz kullandım yani sadece sevgiliye hitap eden bir söz olsun istemedim.

 • Peki, benim en çok merak ettiğim konu şu; birçok edebiyat mezunu kendini edebiyata adamış gerçekten bu konuyu fazlasıyla önemsediği için kitap çıkartmayan insanlar. Sizin edebiyatla çok bir bağınız yok anlattığınız kadarıyla, bu rol çalmak ya da haksızlık değil mi sizce?

Aslında amacım kimseden rol çalmak ya da haksızlık yapmak değil. Kendime şair demiyorum ya da yazdıklarıma şiir demiyorum. Aslında kitap haline getirmek de bir anda olan bir şey oldu. Tek amacım arkamda Recep Karaaslan adına güzel bir hatıra bırakmaktı.

 • Anladım. En merak ettiğim konulardan  bir tanesi de, neden hep erkekler şair oluyor sizce?

Çünkü kadınlar sevmez.

 •  Anlamadım !? 🙂 Mesela buraya gelmeden önce bunu bir paylaşımımda da sordum bütün erkek arkadaşlarım cevap vermeye başladı. Yani sizinkine yakın cevaplardı. Ama ben sizin konu hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyorum.

Aslında bu konuda uzman biri değilim. Bir uzman cevaplamalı bunu ama benim görüşüm de kadınların sevmediği yönünde tabi istisnalar var.

 • Bu büyük bir iddia oldu. Bende buna ufak bir cevap vermek istiyorum Recep Bey, tabi ki istisnalar var ama hiçbir kadın bir erkeğe bir şiir, kitap ithaf etmez, ettiyse zaten severek bitmiştir 🙂 Ama kadınlar güzel anılar bırakır hatta güzel gider sadece erkekler geç algılar diyelim ve kitaplar, şiirler ortaya çıkar ama erkekler güzel gitmeyi başaramaz yaşattığı güzel şeyleri de yok eder öyle gider. E hal böyle olunca erkekler yazıyor 🙂 ( kolay kurtulmadı kızlar merak etmeyin 🙂 )

Haklısınız diyelim o zaman 🙂

 • Evet, konuyu uzatmamak en iyisi diye düşünüyorum:) Yeni bir kitap gelecek mi ?

Evet, yakın zamanda gelecek.

 • Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı ? 🙂

Çok teşekkür ederim size ve vakit ayırıp okuyan arkadaşlara 🙂 Ayrıca tekrar belirtmek istiyorum. Ben şair olduğumu yazdıklarımın şiir olduğunu iddia etmiyorum. Sadece güzel bir şeyler bırakmak istiyorum arkamda ve buda en güzel kitapla oluyor. Bunlarda benim duygularımın hasatı diyelim 🙂

İstanbulumOlurmusunOnlineSatış