Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Nevşehir

Herkese merhaba… Kısa bir düğün molasından sonra Nevşehir gezisi ile dönüş yapmak istedim.

Hem en yakın arkadaşıma nedimelik yapmaya gittim hem de  o sırada gezip gördüğüm yerleri sizinle paylaşmak istedim.

Nevşehir sizinde bildiğiniz gibi ülkemizin en güzel turistik şehirlerinden bir tanesi. Atatürk havaalanından sonra Kapadokya havaalanı size biraz küçük gözükebilir. Hatta ilk başlarda benim gibi tarlaya mı iniyor bu uçak diyebilirsiniz.

Processed with Snapseed.

Nedense ben uçaktan iner inmez hatta uçaktayken bile balon manzarasını beklemiştim ama maalesef o işler öyle olmuyormuş. Kış mevsimi olsaymış bu daha büyük bir ihtimalmiş ama yaz aylarında sadece sabahın serin saatlerinde yani gün doğumunda balonla gezintiye çıkabiliyormuşsunuz.

Processed with Snapseed.

Düğün telaşesi nedeniyle o saatlerde uyanıp balon için vakit ayıramadık ama sizin için hiçte fena sayılmayacak yerleri gezdim ve fotoğrafladım 🙂

Nevşehir benim için farklı bir şehirdi çünkü ben yeşilliğe alışık biri olduğum için çorak yerler bana biraz daha farklı geliyor. Ama etkileyici bir atmosfere sahip mi diye sorarsanız, kesinlikle öyle…

Processed with Snapseed.

Söylemeden geçmemeliyim sanırım. Bol bol üzüm yemelisiniz Semra teyze ( arkadaşımın annesi ) dört gün boyunca bana ” enerji verir kuzum, mutluluk verir, iştah açar gadalarını aldığım ” diyerek üzüm yedirtti. Ama tadı da bir başka tabi.

Ben alkol kullanmadığım için çok ilgilenmedim ama şarapları da çok meşhur. Şarap evleri ise birçok yerde mevcut.

İlk gezdiğim yerlerden bir tanesi Kapadokya – Uçhisar. Burada konaklamak için birçok otel bulabilirsiniz. Ama bunun yanında gezilebilecek en güzel yerlerden bir tanesi. Artık orada deve ile bir tur mu atmak istersiniz yoksa hediyelik eşyalar mı almak istersiniz ya da dilek ağacına dilek mi asmak istersiniz o kadarını bilemem. Ama gezme işlerinizi bitirdikten sonra Rouse kafeye dinlenmek için geldiğinizde mutlaka içine girin ve yukarıya doğru çıkıp geçmişe ufak bir yolculuk yapın.  Demiştim Nevşehir  yeşillik bir yer değil ve sanırım olan ağaçları da dilek ağacına dönüştürüp kullanıma açıyorlar:) Bende kocaman bir hiç diledim. Evet arkadaşımın isteğiyle bir kurdela bağladım ama kendine hayrı olmayan ağaçtan bir şey dilemek bana fazla umutsuz geldi 🙂 Tabi işin eğlencesi ayrı. Tabi peri bacalarını da unutmamalı.

Sonra Kızılırmak’ ın kenarından süzülüp Sarıhıdır’ a göl kenarına gitmelisiniz. Evet, haddinden fazla dış çekim için gelmiş çiftle karşılaşacaksınız ama huzur bulmak için oldukça güzel bir manzaraya sahip.

Hem şehrin tam görüntüsüne ulaşmak hem de biraz daha tarihe dalıp gitmek  isterseniz de Göreme’ ye gidebilirsiniz. Hem çok güzel bir manzarayı karşınıza alıyorsunuz hem de Göreme’ de bulunan tarihi kiliseleri gezme şansına ulaşıyorsunuz.

Processed with Snapseed.

Aslında çok güzel bir şehir ve beni tek hayal kırıklığına uğratan, çok fazla sayıda turisti ağırlayan ve birçok güzelliğe sahip olan bu şehrin merkezinin çok fazla gelişmemiş olması. Kendine has güzelliği dışında beklentimin altında kaldığı bir gerçek.

Processed with Snapseed.Gel gelelim yerli halkına 🙂 İnanılmaz tatlı bir şive. Eğlenceli, sıcak kanlı insanları tabi azıcık inat da var 🙂 Misafirperverliğin can bulduğu yer diyebilirim. Belki abarttığımı düşüneceksiniz ama eğer gitme şansınız olursa bana hak vereceksiniz. Unutmadan. Ben sizin için en sık kullanılan yöresel kelimeleri derledim:)

Mesela size gadalarını aldığım, kuzum diye sevgi gösterisinde bulunacaklar. Sevgi gösterisi biraz çığlık çığlığa olabiliyor endişelenmeyin. 🙂 Gada; günah anlamına geliyor. Ama benim her cümlenin sonunda duyduğum ve  anlamak için kıvrandığım ellağm ( telaffauzu tam böyle ). Herhalde demek 🙂

Ben geçirdiğim süre zarfında çok eğlendim. Umarım gitme şansınız olur ve siz daha fazla tadını çıkartırsınız.