Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Mert ERŞAHİN – ATÖLYE KAFASI

Herkese merhaba, uzun bir aradan sonra güzel bir dönüş yapacağım sanırım.

Yine çok güzel yerler keşfettim ve çok güzel insanlarla tanıştım. Onlardan bir tanesi de Mert Erşahin ve Atölye Kafası’ nın açılış hikayesi.

Atölye Kafası’ ndan daha önce bahsetmiştim ama bu kez hem Mert Bey’ i tanıyacağız hem de Atölye Kafası’ nın hikayesini ondan dinleyeceğiz. Mert Bey inanılmaz eğlenceli, hiper aktif, hem de akustik bir adam. Röportajı okuyunca akustik kısmını anlayacaksınız. 🙂 O zaman keyfini çıkarın 🙂

 

 

 • Sizi tanıyabilir miyiz Mert Bey ?

Tabi, Ben Mert Erşahin, Kadir Has üniversitesi Reklamcılık mezunuyum. Kariyerime reklam ajansında metin yazarlığı yaparak başladım. Daha sonra sinema sektöründe devam ettim. Şimdi ise buradayım.

 • Sinema sektöründen ayrılmaya neden ve nasıl karar verdiniz?

Aslında çok eğlenceli bir iş, çok tatlı insanlarla çalışıyorsunuz ama kendime vakit ayıramadığımı fark ettim. Aynı zamanda müzikle ilgileniyorum ve hem kendi işimi yapmak hem de müziğe daha fazla vakit ayırabilmek için ayrıldım. Ama şimdi gitarımı elime alamıyorum:)

 • Marangozhane açmak ya da ahşaba olan ilgi nasıl başladı ?

Eminönün’ de dededen babaya kalan küçük bir dükkanımız vardı. Babam orada geleneksel ahşap ürünler yapıp satıyordu.  Ama babam bırakmak istiyordu. Daha sonra ben işi üstlenmek istedim.

Aslında hiç bilmediğim bir iş. Evet, çocukluktan beri marangozhaneye gidip geliyordum, elim yatkındı ama işler nasıl yürür bilmiyordum. Ama bir cesaretle beş yıl önce devraldım.

 • Peki, sinema sektöründen esnaflığa geçiş zor olmadı mı ?

Hayır, yurt dışında erasmus yaparken gördüğüm ufak tefek ahşap objeler yaparak başladım. Yaptığım farklı ürünler belirli bir kitleye ulaşmıştı. Yenilik arayan insanlar ” küpeli, dövmeli, genç bir kafa ” diyorlardı buda  esnafın arasında fark edilmemi sağladı.

atölye kafası

 • Reklam ya da sinema sektörünün tanınmanıza katkısı oldu mu ?

Tabi ki, sektörden birkaç ünlü müşterim oldu. Daha sonra kulaktan kulağa duyuldu. Mesela, sinemada dönem filmi çekileceği zaman bazı eşyaları tedarik etmem için bana ulaşıyorlar.

 • Atölye Kafası hem çok şık hem de çok farklı bir mekan. Bu fikir nasıl gelişti ?

Aslında ilkte amacımız depo bulmaktı. Burayı bulduk. Ama ilk bulduğumuzda burası harabe gibiydi. Burayı boşalttıkça çok güzel bir yer olduğunu, altında bir tarih yattığını fark ettik.

Daha sonra herkesin bir şeyler üretebileceği, gelip eğlenebileceği bir yer olsun istedik. Kendim müzik yapıyorum diye biraz da kendimi tatmin etmek adına sahne kurduk.

atolye

 • Peki ismi nasıl buldunuz ?

Atölye kafası diye bir şey yaptık. Eğer sende atölye kafalıysan , yeni bir şeyler üretme derdindeysen gel. Herkese kapımız açık.

 • Birde herkese hitap etmeyi başardınız. Yani belirli bir kesim değil.

Ben aslında tam geçişi oldum. Eminönü’ nde esnaflık yaptıktan sonra jargonu öğrendim ve o kesim ile bu kesimi buluşturabiliyorum.

 • Peki, sizinle birlikte bazı gruplar sahne alıyor belirli tarihlerde. Daha farklı etkinlikler yapıyor musunuz ?

Neler yapmadık ki 🙂 Sahne kafası dışında sinema kafası diye bir etkinliğimiz var. Onun dışında yoga dersleri , söyleşiler , ahşap üzerine workshop düzenledik.

atölye kafası

 • Sinema kafasına ilgi nasıl ?

Vizyonda olan filmleri yayınlamıyoruz. Yeşilçam filmleri yayınlıyoruz. Ama buna rağmen ilgi oldukça güzel.

 • Ambiyansla alakalı sanırım biraz.

Ambiyansdan ziyade, birlikte olmak bence. Bir şeyleri birlikte yapmak güzel. Çünkü evde tek başınıza izleseniz belki de zevk almayacaksınız ama birlikte olduğunuz zaman daha çok zevk alıyorsunuz.

 • Peki, yakında albümünüz çıkacak değil mi ?

Evet, onu da ahşaptan yapıyorum. 🙂

 • Nasıl yani ?

Peynir tahtaları var. CD’ yi onun üzerine koyacağım. Bestelerin yapımı, şarkıların kaydına kadar her şeyi baştan sona el emeği olacak. Eğer beğenmezsen Cd’ yi kır peynir tahtasını kullan 🙂

 • Yok canım o kadar da değil, kırmazlar. Emek söz konusu sonuçta.

Yok canım kırsınlar önemli değil 🙂

 • Ne zaman çıkacak albüm, tarih belli mi ?

26 Mayıs’ ta.

atölye kafası

 • Fikirleriniz çok orijinal ve bunun yanında hep bir emek söz konusu. Emeklerinizin karşılığını alabileceğinize inanıyor musunuz ?

En baştan beri çok büyük bir kazanç beklentim olmadı. Albüm konusunda birçok yapımcı ile görüştüm ama çok ticari işler dönüyor. Bende kendi başıma emek verip yapmayı tercih ettim.

Ulaşacağı kitleyi ya da çok satmasını dert etmiyorum.  Az olsun, öz olsun, kaliteli olsun 🙂

 • En büyük hedefiniz ne peki ?

Aslında hedeflerimin ötesine geçtim. Şu an sadece albüm, 26 Mayıs’ ı bekliyorum. Çocukluk hayalim.

 • Peki son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı ?

Her şeye açığız, herkesin bir şeyler yaptığı bir yer, gelsin üretsinler. Bizi tanıdıkları zaman ticari odaklı olmadığımızı anlayacaklar. Sanat konuşsun istiyorum.  ” Sepet, sanat işleri ” diyorum ben buna 🙂

Tahtası Eksiklerin Atölyesi 

MertErşahinInstagram

AtölyeKafasıInstagram