Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

CHA’ya – Moda & Galata

Herkese merhabalar, bugün sizlerle yine çok ama çok güzel bir mekanı paylaşacağım. Cha’ ya – Moda & Galata.

 

Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine keşfettiğim çay evi olan Cha’ ya, göz alıcı ve oldukça farklı bir mekan. Aslında bana sorarsanız farklılığı zaten çay evi olmakla başlıyor.

 

Son günlerde kahve dükkanlarını o kadar çok duyuyoruz ki, çay evi gibi bir konsept ve çok kısıtlı gözükse bile bunu bu kadar geniş bir çerçevede sunabilmek oldukça büyük bir emek istiyor.

cay

 

 

Çay evi konseptini Türkiye’ ye ilk getiren ve ilk çay evini Galata’ da açmış olan Sezen Hanım, dünyada birçok yeri gezip ayrıca çay üzerine eğitim almış.

 

 

Düşünüldüğü zaman ” çay üzerine eğitim almak mı? ” diyebilirsiniz.  Ama çay deyip geçmemek gerektiğini Sezen Hanım’ dan olmasa da Cha ‘ ya Moda’ nın işletmeciliğini üstlenmiş olan İkbal Bey’ den dinleme şansım oldu.

cha

İkbal Bey aslında harita mühendisliği okumuş ve şu an yüksek lisans yapıyor. Eskiden Cha’  ya Galata’ nın müşterisi olan İkbal Bey,  daha sonra part-time olarak orada çalışmaya başlamış.

 

Çay tiryakiliği ve çaya olan merakı onu bugünlere kadar getirmiş. Bana çay hakkında çok fazla şey anlattı. Ama ben işin sürprizi kaçmasın diye bir kısmını paylaşacağım. Geri kalanını Moda’ ya gidip İkbal Bey’ den dinleyebilirsiniz. Çünkü o bu konuda bilgilerini paylaşmayı oldukça fazla seviyor.

 

Hadi o zaman biraz da çaylardan bahsedelim. Cha’ ya çay evinde,  çaylar beş kategoriye ayrılıyor.

Bunlar; black tea, green tea, oolong tea, red tea, white tea. Tabi bunlar dışında ice tea ve tea latte de mevcut. Kategoriler içinde birçok seçenek  var. Çayların reçeteleri kendilerini ait ve bu şekilde kendi farklarını oluşturuyorlar.

 

chaya

Mesela ben yeşil çaylardan bir tanesi olan winter festivali denedim. Bu kez cahilliğime denk geldiği için ve kış üzeri hastalıklardan korunmak adına yeşil çaylar grubuna adanmışlığımın verdiği bir telaşla seçim yaptım. Bir daha ki sefere en çok tercih edilen, beyaz çay kategorisinde bulunan white melon olacak.

 

Zaten İkbal Bey’ in aktardığına göre beyaz çaylar oldukça faydalı. Çünkü siyah ve yeşil çaylara nazaran kafein ve teinden yoksun olan beyaz çaylar, hem hafif hem besinlerdeki demir oranını etkilemiyor hem de yemeklerden sonra tüketilince mideyi rahatlatma gibi etkilere sahip.

 

Mesela, kırmızı çaylar. Aslında kırmızı çay denilen bu bitki, çay familyasından olmayan farklı bir bitki ve Güney Afrika’ da yetişiyor.  Çay gibi demlendiği için çay denmiş.

chaya-moda-galata

 

Tabi birde bende ayrı bir merak uyandıran oolong çayları var. Neden merak ettiğimi sorarsanız.  Oolong çayları sütte kurutuluyor ve demlendiği zaman yumuşak bir tada ve mis gibi süt kokusuna sahip oluyormuş.

Bunun dışında siyah çaylarda bildiğimiz gibi, Çin. Fas, Ceylon vs. çayları mevcut.

Çayları bir kenara bırakıp mekanı anlatmak gerekirse, bir çay evinin olması  gerektiği gibi mekanlar sıcacık ve oldukça huzurlu, güzel kokulara sahip. Ama çayların servisinde bir püf nokta da var.

 

Çayınızın ısısını daha iyi muhafaza etmesi açısından, sunulduğu demlikler ve bardaklar demir döküm.  Damağınızdan önce gönlünüzü feth edecek sunumlar olduğu da tartışmasız bir gerçek.

 

Ben İkbal Bey’ e verdiği bilgiler için ayrıca minnettarım ve anlattıklarım dikkatinizi çektiyse gidip görmenizi tavsiye ederim.  Belki de white moon, ice chocolate mochadan daha çekici gelebilir. 🙂 Şimdiden afiyet olsun…

 

CHA’yaInstagram