Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Trajik Nüans – Ahmet TULGAR

 

Bazı kitaplar vardır. Önce raflardaki yerlerini alır sonrada sessizce okuyucusunu bekler.

Kimi kitaplar kapaklarıyla kimisi de isimleri ile ilgi çekerler.

 

Sonbaharın içimi yalnızlık ile doldurduğu bir gün semtin kitapçısında ismi ile dikkatimi çekip arka kapağında doğup büyüdüğün ve uğradığın hayal kırıklıklarından sonra yorulduğun terk etmek isteyip de terk edemediğin şehirle ilgili bir cümlesi ilgimi çekmişti.

 

Her şeyi bırakıp gitmek isteyen insanlar için uygun bir kitap olduğunu düşündüm, ancak gitmeden önce yaşananlarında bir muhasebesi yapılmalıydı.

 

Trajik Nüans benim için özel bir kitaptı. İsmi ve arka kapağındaki bir cümle ile ilgimi çekmişti.

Yazarı Ahmet Tulgar’dan okuyacağım ilk kitaptı, anlatım dili ile de ilk kez tanışıyordum, bildiğim tek şey geçmişe dair bir şeylerin bu kitapta saklı olduğunu tahmin ediyordum.

 

Öngörümün doğru olduğunu kitabı alıp okumaya başladıktan sonra Müdür isimli ilk öykü de görmüştüm, çalıştığı müdür Serhat’ta gençlik yıllarımda ki eski bir dostumu gördüm.

 

Hayat insanları belli kalıplara sokmaya çalışsa da müdür Serhat aslında yoldaşım Serhat’ tı, yazar sürprizini ilk öyküsünde yapmıştı, benim için böyleydi başkaları için değişebilirdi ancak değişmeyecek olan tek şey Vesna ve Rezar’dı.

 

İstanbul, Üsküp, Vardar ve Saraybosna nereye gidersen git aşk her yer de aynıydı, taraflardan biri çok sevecek, diğeri umursamayacak yaşanması gerekiyordu yaşanacaktı.

 

Benim payıma düşen okumaktı, Vesna’ nın sönmeyen ateşi saf ve masum sevgisi, Rezar’ın pervasızlığı, Rezar tipik bir erkek karakteriydi, sevgiden yoksun basit biriydi.

Vesna’ nın acısı okurunda içini acıtıyordu.

Onların hikayesi bitmişti ama hüzün diğer öykülere de sıçramıştı.

 

Bohemya Avize’ye değinmeden edemeyeceğim, çocukken mahalle de yada çevreden duyduğumuz garip şeylerin yetişkin olduktan sonra aslında anlatılanların gerçek olduğu ile yüzleşmemizin bir kanıtı gibiydi.

 

Kitabın başındaki öykülerin başarısı bazı kitaplarda sonlara doğru ivmeyi düşürür ancak yazarın öykülerini başarılı ve büyük bir titizlikle seçtiğini ve sıralama açısından da özenle davranılmasının kitabın başarısına başarı kattığını gözler önüne seriyor.

 

Baştan sona okurda metin için de hem bir merak uyandıran hem de her öykünün sonunda okuru derinden derine düşündürtmeyi başaran bir kitaptı.

Yazarın anlatım dilindeki heyecan ve akıcılık, okurda, yaşadıklarımız ve de okuduklarımız cümlesini kurdurabilmesi.

 

Aynı zaman da toplumsal açıdan içinde bulunduğumuz hayata dair ilginç noktaları içinden çekip aldığımız aforizmasal cümlelerle bizi kendi ütopyamızda yalnızlaştırarak bu kirliliğin içinde biraz daha kalırsak trajik nüanslarla yaşayacağımız gösteren bir kitaptı.

 

Trajik Nüans, bizi böyle güzel bir metinle buluşturduğu için kitabın yazarı Ahmet Tulgar’ a sonsuz teşekkür en çok da açık sözlülüğünden ötürü…

Burak Tezgören

Trajik Nüans OnlineD&R