Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Tarık TUFAN – Şanzelize Düğün Salonu

 

Herkese merhabalar, işizliğimin verdiği yetkiye dayanarak geceleri esir almış durumdayım. Şikayetçi miyim ? Tabi ki hayır! Çünkü daha fazla yazıyorum daha fazla okuyorum.  Dün gece Tarık Tufan’ ın Şanzelize Düğün Salonu adlı kitabını bitirdim.

Kendisiyle Tüyap’ ta tanışma fırsatım olmuştu. Tabi ki yakında kendisiyle güzel bir röportaj bizi bekliyor ama ondan önce ben Şanzelize Düğün Salonu’ ndan bahsetmek istiyorum.

Bilirsiniz, ünü duyulan insanlar hakkında birçok yorum yapılır, iyi veya kötü.  Ben yazarın ya da artistin ya da her neyse, ne düşündüğünden ziyade ne hissettirdiği ile ilgilendim hep.

Tarık Tufan’ ı Anna şiiri ile tanıdım. Bazen iyi bazen kötü yorumlara şahit oldum.

Ve bu kitabını elime aldığımda ise, bir şeyhin oğlu olan isimsiz kahramanın iki hayat arasında sıkışmışlığını okurken, yaşadığı aşkta, arkasında bırakmaya çalıştığı hayatın verdiği vicdan azabında, özgürlüğe gittiğini düşünen bir adamın yok oluşunu okudum.

Aşkı uğruna her şeyi arkasında bırakıp giden bir adam …

Evet, düşününce bana da aşk pek de kalmış gibi gözükmüyor ama zaten izlediğimiz filmler ya da okuduğumuz kitaplar bu yüzden değil mi ? Bize unuttuğumuz hisleri hatırlatmak, yaşatmak, hissettirmek için.

Hissettim… Kitabı bitirdiğimde ise buruk bir şeyler kaldı bende. Böyle mi bitmeliydi diye düşündüm. Sonra isimsiz kahramanın da kitabın bir bölümünde söylediği gibi, ” eğer işin içinde aşk varsa, hatalar affedilebilir. Eğer aşk varsa, bir şeyler mazur görülebilir. Eğer aşk varsa yapılan tüm saçmalıklar mantıklı gelebilir. ” Tek tesellim bu olmuştu sanırım.

Sizde aynı etkiyi yaratır mı bilmiyorum ama kahramanın yaşadığı kararsızlıklarda kendine sorduğu soruları ya da yaptığı açıklamaları üzerime alındım.

Hani kaçtığınız duygular ansızın yüzünüze vurulur da ummadığınız bir anda yüzleşmek zorunda kalırsınız ya, tıpkı öyle.

” Yaşamak, insanın ömrü boyunca kaçtıklarına tek tek yakalanma tecrübesidir. ”

Güzel hissettirdiği için Tarık Tufan’ a teşekkürler. Umarım severek okuyacağınız bir kitap olur.

Tarık Tufan – Şanzelize Düğün Salonu Online