Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

SHİNE

Herkese merhabalar, geçen yıl yarıda bırakmak zorunda kaldığım piyano derslerime tekarar başlama kararı verdiğim bugünlerde, Shine’ ı sizlerle paylaşmak istedim.

Piyano hocamın ısrarla izlememi tavsiye ettiği filmi izlediğimde, ısrarının nedenini de anlamış oldum.

Polonya doğumlu ünlü piyanist David Helfgott’ ın hayatı konu alınan filmde, ünlü piyanistin zorluklarla dolu hikayesi paylaşılmış.

Baskıcı bir baba tarafından yetiştirilen, eğitim hayatı boyunca kısıtlamalara maruz kalan ve hayatının bir bölümünü psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle akıl hastanesinde geçiren Helfgott, tüm bunlara rağmen piyanoya olan tutkusunu kaybetmemiş ve önüne çıkan engellere rağmen hayata dönmeyi başarmıştır.

Filme verilen Shine ( parlama ) ismi ise, piyanistin bu zorluklardan aydınlığa çıkmasını vurgulamak amacıyla verilmiştir.

Avusturya yapımı olan ve 1996 yılında vizyona giren filmin başrolünü ise Geaffrey Rush oynamıştır ve bu başrol oyuncuya ” en iyi erkek oyuncu ” Oskar’ ını kazandırmıştır.

Film  hakkında muazzam olması dışında söylenecek aslında çok fazla bir sözüm yok. Performansların zirvede olduğuna inandığım bir film ve en iyiler listemde yerini almış bulunmakta ve sizinde severek izleyeceğinize inandığım bir film.

Şimdiden iyi seyirler…

Shine Fragman

David Helfgott Vikipedi